Mekanik saatler nasıl çalışır?Hour wheel: Saat çarkı (akrep çarkı)
Minute wheel: Dakika çarkı (yelkovan çarkı)
Centre wheel: Merkez çarkı
Escape wheel: Eşapman çarkı
Pallet: Maşa
Hairspring: Balans yayı (ince zemberek)
Balance wheel: Balans çarkı
Jewel: Taş
Click: Cırcır
Winding pinion: Kurma kolu (Kurma pinyonu)
Mainspring: Ana zemberek
Mekanik bir saatin çalışma sistemi


Mekanik saatte, dişlileri çeviren kuvvet, bir ağırlık veya yaydan, zemberekten temin edilir. Zemberek büyük dişli çarkı, bu da pinyon dişliyi çevirir.

Pinyon dişlinin şaftı ikinci dişli çarka bağlıdır. İkinci çark yine bir pinyon dişliyi çevirir.

Bu şekilde seri halde dişli çark-pinyon düzeni eşapman (kaçırma) çatalına kadar ulaşır. Eşapman çatalı dişlilerin dâimâ ileri dönüşünü ve sarkaç veya balans ağırlığına darbeler hâlinde hareket vererek eşit aralıklarla salınımını sağlar.

Saatin sayma düzeni, eşapman çatalı ve buna bağlı sarkaçtır. Dişlilerin dönüş hızı eşapman çatalının müsâadesine bağlıdır.

Eşapman çatalının salınım süresini ise sarkaç boyu veya balans ağırlık yayının boyu etkiler.

Sürtünme kayıplarını azaltmak için, çark şaftlarının iki ucu elmas taşlarla yataklanır. Çarklardan bir kısmının görevi de ses çıkarma düzenini çalıştırmaktır.
7 yorum:

 1. Peki, bütün bu parçaların birarada tutulduğu saatin gövdesi için türkçede hangi terim kullanılmaktadır.

  saat gövdesi? saat muhafazası? saat kutusu? veya başka birşey

  YanıtlaSil
 2. @animyrich

  Saat kasası denilmektedir.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar birşey soracağım hocam. Benim 8 adet mekanik kol saatim var. Her birini 1 haftalık takiyorum. Saatlerimin Uzun süre hareketsiz kalmasında bir sakınca veya zararı varmıdır? Ne yapmam lazım, yada nasıl kullanmamı önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir sorun olmaz ama aklınız kalıyorsa 8'li otomatik saat kurma kutularından (watch winder) edinebilirsiniz.

   Sil
 4. internet üzerinden yarı otomatik saat aldım ama saatin çalışma mantığını çözemedim. bir çalışıyor bir duruyor? bu durumda ne yapmam gerekiyor? sürekli hareket mi etttirmem gerekiyor saati

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, mekanik dünyasında "yarı otomatik" diye bir şey yok, otomatik saatler var, bir de Seiko icadı "Spring Drive" gibi mekanik-elektronik karışımı melez saatler var.

   Özetle, otomatik saatler özel bir çaba gerektirmeksizin, sizin günlük yaşantınızda elinizi kolunuzu hareket ettirirken içindeki ağırlık (rotor) yerçekimi nedeniyle hareket edince saatin güç kaynağı (zemberek) enerji biriktirir, böylece kolunuzda durduğu sürece saatiniz çalışır. Temelde otomatik saatlerin mantığı budur.

   Her kaliteli otomatik saat aynı zamanda kurmalı bir saattir. Bu nedenle eğer el kol hareketleriniz saati kurmaya yetmiyorsa (çalışırken saatinizi çıkarıp bir kenara koyuyorsanız ya da oldukça hareketsiz bir yaşantınız varsa) saatinizi kolunuza takmadan önce kurabilirsiniz.

   Otomatik saatler sadece kolunuzu indirip kaldırmanızla bile belli bir süre çalışır. Bu durumda saatinizde bir sorun olması da mümkün.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...