Okur Mektubu 2: Seiko 5 Automatic düşünüyorum

"iyi akşamlar,

ben saat önerisi istemiştim geçende hala kafam karışsa da son olarak otomatik bir saat almaya karar verdim. Seiko 5 Automatic düşünüyorum. şimdilik bir öğrenci olarak bütçem 200 tl'ye kadar çıkıyor.

benim sizden istediğim bu otomatik saatle herhangi bir sorun yaşar mıyım? bir arkadaşım çabuk bozuluyor dedi(saat konusunda bir bilgisi olmadığını bilsem de içime kurt düşürdü bir kere).

bir de sanırım ben kayışı gittiği kadar kullanırım ama ardından deri kayış alırım diye düşünüyorum. deri kayışın dezavantajları nelerdir, bu saatle uyar mı? kayış olarak sizin tavsiyeniz nedir; metal,deri,naylon..vs"
Otomatik saatler de diğer mekanik araçlar gibidir, bakımı yapıldığı sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız. Evvela şunu bilmelisiniz: Otomatik saatleri çalıştıran insandır. Bu saatler pille değil sadece sizin günlük hareketlerinizle çalışır (elbette bütün gün evde oturup tv seyrederseniz çalışmaz, durabilir orası ayrı ;)

Zaten otomatik saatlerin güzelliği de budur, sizi zamanı izlemeye teşvik eder. "Acaba bugün kaç dakika ileri veya geri kaldı?" diye cep telefonunun saatiyle veya bilgisayarınızın saatiyle uyumlu çalışması için ayarlamanız gerekir, işin güzelliği de budur...

Bazı insanlar zamanın akışını fazla umursamazken, otomatik saati olanlar için zamanın akışı önemlidir, hatırlanmalıdır, düzenlenmelidir, kontrol edilmelidir, konu ile bilgisi olmayanların sözlerine aldırmayın, kaliteli otomatik saatler en az 150 sene çalışmak üzere yapılırlar yani kolay kolay bozulmazlar...

Deri kayış bu saate uyar bence, saatle verilen metal kordonu varsa alın ve paketleyip saklayın, ileride satmak isterseniz takıp satarsınız. Ancak benim tavsiyem günlük hayatınızda deri kayış kullanın, hem daha estetiktir hem de daha kullanışlıdır, kullandıkça anlayacaksınız, metal kordonlar uzaktan şıkır şıkır görünür, bu tarz kordonlar kadınlara yakışıyor fakat bana kalırsa erkekler için uygun değil, metal kordonlarla epey sıkıntı çektikten sonra geç de olsa benim de aklım başıma geldi, deri kayış kullanıyorum şimdi ve şimdi çok rahatım.

Deri veya metal kordonlardan hoşlanmayanlar nato kordonları denesin derim.

Zamanınız bol olsun

4 yorum:

 1. Saati aldım ve büyük bir zevkle kullanıyorum.Saatin şekli ilk bakışta sade gelse de daha sonra bu sadeliğin aslında çok da güzel olduğunu farkediyorsunuz.
  Kendi naylon kayışını kullanıyorum şimdilik.Zaten kayış pek dikkatimi çekmiyor şu anda.Saatin çalışması ve duru güzelliği kendisinden başka bir yere baktırmıyor.Gün içinde saate 50 kez bakıyorsam, en fazla 10 kere zamanı öğrenmek içindir.Geri kalanında saate bakarım devamlı, çalışmasını izlerim, ara ara bir sallarım:D.
  Saat gecikmesini hesaplamadım ama hergün yaptığım rutin işlere saatime bakarak dakik olarak yetiştiğim için hissedilebilir bir gecikmesi olduğunu sanmıyorum.Benim için şu an çok dakik.
  bundan 40-50 tl fazla verip de bir quartz almayı düşünüyordum ama son anda otomatik beni çeldi.İyi de oldu, iyi ki almamışım quartzı diyorum.Bizantolog a görüşleri için teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,

  Yazılarınızı okurken bu yazıya denk gelince hatırladım ki benim de çocukluğumda babamın hediye ettiği bir Seiko 5'im var. 1985 üretimi olan bu Seiko 5 ne yazık ki çalışmıyor. Biraz sallayınca çalışıyor, ardından tekrar duruyor. Bu arada saniye ibresi çalışmakla birlikte saati dikey tutunca aşağı doğru düşüyor. Camında ve kasasında derin çizikler var.

  Tamir ettirmek istiyorum. Bana Sirkeci taraflarında güvenilir bir saat ustası önerebilir misiniz?

  Teşekkürler,
  İlker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sirkeci'de saat tamircisi çok, iyi tamirci azdır. Benim memnun kaldığım iki adres şöyle:

   1 - Tevfik Aydın'daki usta çok iyi ve kaliteli bir hizmet sunuyor.
   2 - Doğubank İşhanı'ndaki Saat Hastanesi iyi (Kat:3)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...