Türkiye'deki Saat Forumlarının kısa tarihi

Bir zamanlar Türk saatseverlerin kendi dillerinde bilgi edineceği, akıl soracağı veya bilgilerini paylaşacağı, ortak bir paylaşımın peşinde rahatça yazışabilecekleri bağımsız bir platform yoktu.

Forum.DonanımHaber.com'un sitesinde ancak arama motorlarının himmetiyle zorlukla bulunan bir köşede varlığını sürdürmeye çalışan forum benim ilk bildiğim forumdu. Düzeltiyorum aslında bir forum bile değildi sadece büyük bir forumun kenarda duran bir başlığıydı sadece. Bu başlıktan önceki başlık da anlamsız bir nedenle FDH editörleri tarafından acımasızca silindiği için ikinci bir başlık açılmıştı, bugün de devam eden bu ikinci başlık her an silineceği korkusuyla foruma özgürce bir şeyler yazmaya korkar olmuştu insanlar. O kadar da haksızlık etmeyeyim, aslında bu forumun büyük bir faydası da oldu, daha önce de yazmıştım, bu yeni bağımsız forumu oluşturan ekip arkadaşlarıyla da işte bu başlık sayesinde tanıştık.

İstanbul'da bir zirve düzenledik ve bağımsız forumumuzun fikir babası olan Mete Abi ile ilk kez arada bilgisayar bağlantısı olmadan görüştük. Yeni Galata Köprüsü altında oturmuş tatlı tatlı sohbet ederken Mete Abi sözü 'bağımsız bir site, bağımsız bir forum yapalım'a getirdi. Ben kendi adıma ikirciklenirken pat diye hazır forum şablonlarından biri kullanılarak bir forum oluşturuldu. Halen bu ilk oluşturulan bağımsız ve bence tarihi değeri olan forum sadece okuma destekli (read only) olarak görülebiliyor: http://mekaniksaatler.activeboard.com/index.spark?forumID=132036&p=1

Daha sonra bu forumun geliştirilmeye ve istenilen değişiklikleri uygulamaya elverişsiz olduğu ortaya çıktı ve alan adı ile yönetimi forumun kurucu saatseverlerine ait olan başka bir forum oluşturulması gereği ortaya çıktı.

Bir iki deneme yapıldı web sitesi yapımından anlayan tanıdıkları olan bir arkadaşımızın girişimiyle denemeler nihayete erdi, yeni bir forum oluşturuldu. Bu forumun adı da Türkiye Saat Forumu oldu. Bu yeni ortak mecraya taşınarak bilgilerimizi ve tutkularımızı paylaştık. Toplantılar yaptık ve biribirimize ısındık

Fakat bir süre sonra alınganlık mı desem, başka insani duygular mı desem artık bilemediğim nedenlerden kaynaklanan anlaşmazlıklar başgösterdi ve kurucu çekirdek grubun önemli isimleri Türkiye Saat Forumundan ayrıldı ve Türk Saat Forumu'nu kurdu. Ben bu ayrılığa tepki olarak gitmedim.

Bu esnada ayrılığın verdiği geçimsizlik nedeniyle 2 forum arasında laf atmalar, dokundurmalar yaşandı. Geride kalarak bazı saçmalıkların yaşanmasına engel olduğumu düşündüm. Ancak komik şeyler de oldu, kavgayı ayırmaya çalışan kişinin yumruğu yemesi gibi kendini bilmezin biri bir ara beni hedef alıp saçma sayan şeyler yazdı ki bütün bu sürtüşmeler sürecinde aman kavga gürültü olmasın diye her iki taraftaki dostlarıma telkinlerde bulunduğum halde forumlardan birinde mesaj atmam engellendi filan.

Neyse ki aradan bir zaman geçti ve geçmişimizin bu sıkıntılı döneminden de geçtik. Şimdi herkes kendi halinde sanıyorum, yine arada sırada kendini bilmezler, henüz insan olarak yeterli olgunluğa erişmemiş olanlar ve tahammülsüzler tarafından ortalık alevlense de ilk ayrılıkların yaşandığı günlerdeki gibi bir husumet ortamı yok.

Forumların üyeleri daha da olgunlaşıp farklı forumların zenginlik olduğunu idrak ettiği zaman münferit olayların da sona ereceğine inanıyorum.

Sonuçta şu anda DonanımHaber üzerinde 300 sayfaya yaklaşan bir başlık ve faal olarak biribirinden bağımsız 2 ayrı güzide forum var. Önemli olanın öğrenmek ve paylaşmak olduğu zaman hiçbir forum diğerinden daha yukarıda veya aşağıda değil.

Şimdi ben doğal olarak yukarıda saydığım başlığın ve forumların hepsine üyeyim. Bu mecraların hepsinden yeni şeyler öğreniyorum ve ayrılıklara başlangıçta karşı çıksam bir ara ciddi bir moral çöküntüsü yaşasam da artık forumları okumanın/öğrenmenin tadını çıkarıyorum.

Bir saatsever olarak bütün bu oluşum süreçlerinde canla başla çalışan arkadaşlara teşekkür ederim, isimlerini yazmaya gerek yok, forumları ziyaret edin hepsini göreceksiniz. Bir bilgiye mi ihtiyacınız var, ben dahil herkes bilgisi ölçüsünde size yardımcı olacaktır mutlaka.

Bu forumlar dolayısıyla pırıl pırıl genç arkadaşlarımla tanıştım, çok bilgili büyüklerimle sohbet ettim, onlardan çok şey öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum.

2 yorum:

  1. Sevgili dostum, koprualtindaki sohbetten bu yana zaman ve saatler ne suratle akip gecti, o gun kafalarimizda olusturdugumuz fikirin bugun hayata gecmis ve islevsellik kazanmis oldugunu gormek cok cok hos bir durum. Yasam boylesine ilginc birsey ve yasamda arzularimizi gerceklestirmenin siniri olmadigini bir kez daha gordum, belki de saatseverlerin gonlunde yatan aslani harekete gecirdik. Hepimize hayirli olsun diyorum.
    Mete

    YanıtlaSil
  2. Sevgili dostum, bazi uzucu ve kucuk anlasmazliklar sonucu yeniden kullanima actigimiz ilk forumumuz olan Turk Saat Forumu'nun da internet baglantisini blog'una ekledigin icin sana tesekkur ediyorum. Guzel yazilarini okumaya devam ediyoruz, kendini ozletme.

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...