Geniş zamanların sanat eseri

MB&F
Legacy Machine No.1

Günümüzde çağdaş teknolojilerin yeniliklerini takip eden, mimarlık ve heykel sanatı gibi farklı alanlardan beslenen, eserlerini klasik ve ölmeyen değerlerin üzerine inşa eden saat mimarları ve fizikçileri var. 

Kimileri için belki şaşkınlık verici. Ama mekanik saat dünyasındaki yenilikler hiç bitmiyor. Mekanik teknikler için artık 'tamam oldu, kemâle erdi, bundan öteye gidilemez' derken yeni patentler alınıyor, yeni icatlar yapılıyor. Mekanik saatçilik bir yönüyle geleneksel zanaatkârların birikime dayanan, bir başka yönüyle bilimsel gelişmelerin ışığında yürünen aydınlık bir yolda.

Saat dünyasındaki bilimsel, estetik ve teknolojik gelişmelerin, bizim gibi saatseverlere ne faydası olabilir diye düşünelim. Aklıma büyük ressam Pablo Picasso geliyor. Pablo Picasso, devrimci bir ressam olarak sanat dünyasını ve sanatseverleri nasıl değiştirdiyse, teknik buluşları ve estetik değerleri birleştiren her yeni deneysel saat, saatseverleri de aynı şekilde daha görgülü, daha açık fikirli yaparak değiştirecek.

Bugünkü yaratıcılık düzeyine son 200 yıldır rastlanılmadı desek yanlış söylemiş sayılmayız. Üst düzey saatlerdeki çeşitlilik ve mekanizmaların sanatsal değerlerinin artması sonucu bugün 1970'lerde yaşanan krizin çok uzağında yeni bir saat kültürü oluştu. 

Bazı saatler şimdiki zamanı göstermiyor, onlar geniş zamanların sanat eseri.

3 yorum:

 1. Uzun bi aradan sonra yeniden merhaba...

  Ustalik yada kalite acisindan TAG ve OMEGA saatlerini kiyaslamak dogru olurmu?
  Bu aralar kendime bir saat hediye almak istorum, gonlum TAG de ama OMEGA'yada ilgim yok degil. Kendimi bildem bileli Babamin kolundan OMEGA saati hic eksik olmadi. Bu yuzden bilinc altim OMEGA ya itiyor beni.
  Muhakkak ki saat de bir "Zevk Meselesi" ama benim gozumde Babadan ogula gececek onemli bir hatira, bu yuzden sadece gosteris degil hemde nekadar uzun omurlu olacagi da onemli.
  Uzun lafin kisasi, TAG ve OMEGA arasinda buyuk bir kalite farki varmidir?

  Tesekkurler

  Yalin

  YanıtlaSil
 2. Ben her zaman Omega derim. Ama bunun "daha iyi" olmakla bir ilgisi yok.

  Yalnız Tag Heuer Monaco öyle güzel ki, güzelliğin ötesinde bir efsane.

  Fakat Omega'da daha fazla efsane var.

  Özlü bir sözle konuya açıklık getirelim: "Man fears time, but time fears the Pyramids."

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,

  Blog için tebrik ediyorum. Çok kaliteli bi içerik üretiyorsunuz. Ben de bir saat hastasıyım. Saatlerimi http://www.saatvesaat.com.tr/ alıyorum çoğunlukla. İyi çalışıyorlar. Tekrar teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...