ZAMAN SULARINDA YÜZEN BALIKLARSaatler okyanuslara benzer. Saniyeler köpük gibidir, hep tazedir, hep canlıdır ve yaşadığımız şimdiki zamanı simgeler, hayatımızın akıp giden dakikalarını gösteren yelkovan ise geçip giden günler, aylar gibidir adeta ve köpüğü oluşturan dalgalara benzer, akrep ise derinlerden gelen gücüyle doğanın dengesini sağlayan görünmeyen bir akıntıyla sürüklenir gibidir, ağır duruşuyla kararları o alır, zamanın ve düzenin en eski hakimlerinden birinin aile arması gibidir, köklüdür ve geçmişi diğer ibrelerden çok daha önceye gider.

Saniye ibresini harekete geçiren ölçülü ve hafif rüzgar, ritmik kıpırtısıyla sanki heyecanını yelkovana aktarır, yelkovan aldığı bu kıpır kıpır anları biriktirip sakin bir tavırla akrebe verdiğinde bir anlamda hayatımızın da hep saat yönünde ilerlemesinin küçük bir gösterisi oluşur.

Bu noktadan sonra biteviye devam eden bir süreç başlamış olur, gözlerimize ve kulaklarımıza acı tatlı sözler söyleyen bir ezgi duyulur.

Saatler sevincimizi veya üzüntümüzü gösteremez. Bunu ancak biz yapabiliriz. Her saatin arkasında matematik bir kurgu, soyut bir fikir vardır, ortaya çıkan nesne ise insan uygarlığının somut amaçlarına hizmet eder.

Her saat mimari bir yapı gibi geometrik bir bütündür. Tüm zamanların en büyük fotoğrafçılarından biri -bence birincisi- olan Henri Cartier-Bresson'un fotoğraflarındaki geometriyi gördüğünüz vakit görünüşte 2 boyutlu olan fotoğrafın kapıları da açılır ve her güzel fotoğraftan ayrı bir tat alırsınız. İşte bazı saatler de böyledir, bir ustanın eseridir, bizi bize gösterir, hayatı ve ölümü daha iyi anlamamızı sağlar.

Her saatin içinde elde ettiği enerjiyi israf etmeden durmaksızın çalışmak ve üretmek isteyen bir atölye vardır ve burada hemen her şey biribirine bağlıdır. Her parça önemlidir. Hakiki bir saatte hor görülen yahut gereksiz denebilecek bir şey olmaz, olamaz. Mekanizmaların içinde ucuz kahramanlar yoktur, küçük dağları ben yarattım diyen yöneticiler de yoktur. Boyutu ne olursa olsun her parça omuz omuza birlikte çalışmanın içinde görev alır, her parça sorumludur, her parça önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...