Kamyonlar kavun taşır, saatler 10'u 10 geçerUzun zamandır dergilerde, gazetelerde yayımlanan reklamlarda, haberlerde, makalelerde istisnaları olsa da genellikle saatler hep 10'u 10 geçe konumundadır, bu duruma hepimiz aşinayız sanıyorum.

Bu durumun nedenlerini tahmin etmek hiç zor değil, birincisi saatin üreticisine dikkati çekmek (çünkü üretici logoları çoğunlukla 12'nin hemen altında olur, akrep ile yelkovan markayı kucaklar gibi görünür, güven duygusu uyandırır), ikincisi hafif bozuk da olsa bir gülümsemeyi andırır böylece olumlu bir görüntü oluşturur, üçüncüsü eğer saat üzerinde alt kadranlar varsa bunlar doğal olarak 3, 6 ve 9 yönlerinde bulunduklarından görüntü karmaşıklığına neden olmaz, alt kadranlar rahatlıkla görünür olduğundan böyle bir tercih var.

Ama benim  anlatmak istediğim biraz başka:


Son zamanlarda 10'u 10 geçe saatimi seyretmeyi alışkanlık haline getirdim.

Artık saatin 10'u 10 geçmesini bekleyip o vakit  saatime bakıyorum, 10'u 10 geçe oluşan görüntü çok hoşuma gidiyor, reklamlardaki saatler umurumda değil, beni ilgilendiren kolumdaki saatin güzelliği.

Saat 10'u 10 geçe akrep ve yelkovan kollarını açmış benim bakışlarımı bekliyor gibi geliyor, ben de saatimin bu haline kayıtsız kalamıyorum.

Fotoğraf: Omega, 1942.

4 yorum:

 1. Demek deli değilmişim. Ben de yüz ifadelerine benzetirim.
  Aynı kabileden bir dost bulmak güzel...
  Sevghiler...

  YanıtlaSil
 2. Eevet görüntü güzel oluyor bence de reklam amaçlı ve görsellik açısından da olabilir belki başka amaçlı da olabilir 10 u 10 geçeye alınması

  YanıtlaSil
 3. Estetikten gayrı bir düşünce yok bence. Asık suratlı bir saati kim ister?

  YanıtlaSil
 4. Asıl doğrusu 10:08 diye biliyorum, simetrik olmasından dolayı ;)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...